Jak napsat životopis: 8 tipů na správné CV

Strukturovaný životopis je základní dokument, který posíláte svému potenciálnímu zaměstnavateli. To, jak kvalitní bude jeho forma a obsah, může rozhodnout o vašich budoucích pracovních příležitostech. Nevíte, jak ho správně napsat? Nachystali jsme pro vás 8 praktických rad, jak zvýšit své šance na trhu práce.

_eEr7pHHf1Vk_fxCP7Dh8e31tS6pyqYM4xTz7MSfHMiQop_SAt_jK6kbSP9IV1x2mqgU2v9VQIYAhllUWfFAPC3ISFT-upXFSjtjsRxRGrTQAaiUtxaz_-IK7lAOj_zPoDBsdHzkcbFz6ObKWWeRzw

Personalistům projdou rukama celé hromady CV. Je proto důležité, aby právě váš životopis zaujal.

Jednoduchý návod, jak napsat strukturovaný životopis

Životopis by měl vašemu možnému zaměstnavateli dát ucelenou představu o tom, kdo jste, jaké máte vzdělání, pracovní zkušenosti a jaké jsou vaše přednosti a silné stránky. To však nestačí shrnout do pár odstavců. Stejně podstatný jako obsah je také forma a celkový vzhled životopisu.

Myslete na to, že tento dokument by měl být přehledný a dobře strukturovaný. Na tom však není nic složitého. Stačí se pouze držet následujících tipů.

Jak má být životopis dlouhý

Lidé si často myslí, že do životopisu musí uvést každou brigádu i práci, kterou v životě prošli. To ale není tak úplně pravda. Rozhodně je důležité ukázat, že se práce nebojíte. Příliš mnoho informací však může být naopak na škodu.

Nebojte se životopis upravit na míru dané pozice. Ucházíte se o práci kuchaře v restauraci? Rozhodně uveďte veškeré pracovní zkušenosti, které s tím souvisí. Pokud však usilujete o pozici marketingového ředitele, není třeba zmiňovat, že jste před deseti lety prodávali vstupenky v kině.

Právě volba relevantních pracovních zkušeností usnadní personalistům práci a zkrátí vaše CV na rozumnou míru. Pamatujte si totiž, že na jednu pozici se hlásí desítky i stovky uchazečů a personalista má na váš životopis pouze omezený čas.

Čím jasnější a přehlednější váš životopis bude, tím větší máte šanci na úspěch. Obecně platí, že by délka životopisu neměla překročit dvě strany A4. Pokud se však vlezete do jedné, rozhodně to nebude na škodu!

Jak správně uvést předchozí pracovní zkušenosti

Jak už jsme si řekli, uvádějte vždy zásadní a dlouhodobé pracovní zkušenosti. V praxi by to mělo vypadat tak, že napíšete jméno zaměstnavatele a časové období, v kterém jste zde působili.

Pod tyto dvě informace nezapomeňte napsat pozici, kterou jste vykonávali, a stručnou náplň vaší práce. Personalisté tak lépe poznají, pro jaké aktivity a dílčí činnosti se hodíte. Pokud jste na daném místě dosáhli nějakých úspěchů nebo jste se podíleli na zásadním projektu, určitě tuto skutečnost zmiňte.

Žádná pracovní zkušenost není špatná. Vždy se jen zamyslete, jak ji do životopisu uvést tak, aby souvisela s prací, o kterou žádáte.


Ymf3c0ifyKwYzpR9kTuFg152OmJEgnPg7lT6rO6tF0AG9gWEd2rPYrh-1ULm226StdIX-kJamWSjsJ4qUAYrO7HKNKVOFlOEqOMHAuHcH_ekINU_5M9F14NDcOjU07v4iTiz97gdB98qyy0xc7TlXA

Jak už název napovídá, strukturovaný životopis by měl být přehledný. Pokud nevíte, jak na to, inspirujte se naším vzorem.


Jaké schopnosti a dovednosti zmínit v životopise

Do CV byste měli uvést také vaše schopnosti a dovednosti. Lámete si nad touto kolonkou hlavu a nevíte, co napsat? Máme několik tipů.

Dovednosti se dělí na tvrdé a měkké. Tvrdé popisují odborné znalosti, které máte. Měkké naopak vychází z vaší povahy a celkového nastavení.

Mezi tvrdé dovednosti (hard skills) řadíme například:

  • znalost cizích jazyků
  • manažerské dovednosti
  • psaní všemi deseti
  • znalost práce na PC
  • plánování rozpočtů
  • práce v grafických programech apod

Mezi měkké dovednosti (soft skills) můžeme naopak zařadit:

  • samostatnost
  • spolehlivost
  • ochotu se učit nových věcem
  • flexibilitu
  • kreativitu
  • trpělivost
  • nebo cit pro detail

To, jaké dovednosti uvedete, opět závisí na pozici, na kterou se hlásíte. Pokud nevíte, projděte si svá předchozí zaměstnání a sepište si, co odborného jste se naučili a jaké rysy vaší osobnosti vynikly nejvíce.

Jaké uvést zájmy

Zájmů nemusíte uvádět mnoho. Stačí se soustředit pouze na ty, které vás skutečně vystihují. Kromě toho se vyhněte takovým, které jsou příliš kontroverzní nebo nemusí vyznít příliš atraktivně. Cvičením jógy, čtením, turistikou nebo hraním tenisu naopak nic nepokazíte.

Co napsat o sobě

Do životopisu se dnes již standardně uvádí osobní profil. Ten má náborářům pomoci určit, kdo jste, ještě dříve, než se setkáte osobně. Není nutné zde popsat celý svůj život. Určitě ale stojí za to poukázat na vaše dosavadní úspěchy nebo shrnout, jakým způsobem přemýšlíte, co je váš cíl a jací jste v osobním životě.

Na vyplnění osobního profilu bohatě postačí 3-5 vět. I v tomto případě je ideální, když daný odstavec souvisí s pozicí, o kterou se zajímáte. Pokud však hledáte práci stále ve stejném oboru, není nutné ho pokaždé přepisovat. Stačí, když v něm vystihnete, proč je daný obor vaší vášní.

zVvhc24K_Wh6PjpjlqJXXBsz1rbrc5qVdcelM7v-lItsBHkuEKCS8qGpUoHjw17mblRv4YDeDRoq3S_G_s1RmeFfAWljpjXjiBPwY2nop0agkl3a3iBheL-pr91kQEfPNVJt6WBETX2e-29XUKfeyA

V životopise buďte vždy upřímní. Nemusíte pak mít obavy z osobního pohovoru.

Jaké uvést vzdělání

Do životopisu neuvádíte základní školu (pokud není jediným dokončeným vzděláním). Pokud máte vysokoškolský titul, nemusíte uvádět ani střední školu. Pokud má však specifické zaměření nebo vám dala něco, co můžete na dané pozici upotřebit, zmiňte ji.

Z životopisu by mělo vždy jasně vyplynout, jaké je vaše nejvyšší dosažené vzdělání, na jaké škole jste ho získali a který byl váš konkrétní obor. Pokud máte dostudovanou vysokou školu, uveďte také získaný titul.

Dokončili jste zrovna školu a vaše vzdělání je to jediné, co v tuto chvíli máte? Rozepište se! Napište, zda jste během studia získali nějakou praxi, navštívili zahraničí, vyhráli nějakou soutěž nebo získali jiné ocenění. Pokud jste psali také závěrečnou práci, nebojte se ji zmínit a okomentovat.

Zkontrolujte chyby a zda ve vašem CV nechybí zásadní informace

Před odesláním životopisu si zkontrolujte, zda v něm nejsou gramatické, stylistické a pravopisné chyby. Pokud si nejste jistí, požádejte někoho zkušeného. Výrazné chyby jsou totiž velkou vadou na kráse a poukazují také na vaši neznalost nebo nedůslednost.

Kromě textového obsahu zkontrolujte také veškeré náležitosti životopisu. Ve vašem CV by se měly objevit tyto informace:

  • jméno a příjmení (případně titul),
  • fotografie (někteří personalisté to však nevyžadují),
  • osobní profil,
  • kontaktní údaje (telefon, mail),
  • vzdělání (případně absolvované kurzy),
  • pracovní zkušenosti,
  • dovednosti,
  • zájmy.

Fotografie a datum narození si dejte do svého CV v případě, že s tím nemáte negativní zkušenost. Ačkoliv by personalisté měli přistupovat ke všem stejně, vzhled nebo věk jsou někdy faktory, které vedou k diskriminaci.

Mnoho správných personalistů naopak tyto údaje ocení. Podle fotografie si vás snáze zapamatují a nezapadnete v nepřehledné hromadě uchazečů. Přiřadit si jméno k obličeji navíc pomáhá k lepšímu si zapamatování uchazeče a tím se mohou také zvýšit jeho šance na úspěch.

YejJsb3JIdavo5RitSh1_QqcGdv9fZnq3Rr4Zqj1wdDMcLRUrDbe_l66_5KyFIv5pbuGnDlpI76DN4qSN1p6RWrNMv6nm-PJhSE3gGgim8Gst4Aug3GaJirPjJlO-fu7aMyyxlsNyHbioPkoudKCEQ

Pokud nejste se stávajícím životopisem spokojeni, vytvořte si nový. Může zcela změnit vaše šance na trhu práce.

Nelžete

Posledním a jedním z nejzásadnějších bodů při tvorbě strukturovaného životopisu je tohle zlaté pravidlo: NIKDY NELŽETE. Přikrášlené a dokonalé životopisy možná vypadají na první pohled hezky, avšak personalisté dokáží mnoho věcí rychle odhalit.

Pokud by vám vaše lež přeci jen prošla, můžete se zapotit u osobního pohovoru. Tam totiž pravda vyjde vždycky najevo. Proto buďte upřímní a pište věci tak, jak jsou. Předejdete tak zbytečným nepříjemnostem.

A jedna rada na závěr. Životopis by měl být přehledný, jasný a úderný. Podívejte se na něj s odstupem a sami si řekněte, zda by vás zaujal. Pokud ne, změňte ho. Buďte originální a pište od srdce. Uvidíte, že uspějete rovnou u několika pracovních nabídek.